Універсальний мультимедійний центр. Компонент ігрової системи. Робочий інструмент. Телевізор сьогодні — набагато більше, ніж просто транслятор телеканалів. «Розумний» пристрій з операційною системою забезпечує широкі можливості для дозвілля просто з дому.
Інтернет-магазин телевізорів Цитрус — це сотні позицій від відомих виробників. Під різні цілі, на будь-який бюджет, з усіма доступними характеристиками.
Тип матриці
Від екранної технології залежить колірна насиченість картинки, контрастність, яскравість і глибина чорного кольору. Коли плануєте купити телевізор, починайте з вибору типу матриці.
Чи реально сьогодні купити плазмовий телевізор?
Плазмові телевізори з'явилися на зорі епохи плоских ТВ-панелей. Але через дорожнечу технології, великий розмір пікселів і високе енергоспоживання не змогли конкурувати з рідкокристалічними екранами. Останній телевізор плазма вийшов із конвеєра ще у 2014 році та в магазинах техніки не трапляється. Але назва прижилася — зараз під «плазмою» мають на увазі будь-яку ТВ панель із тонким корпусом.
Телевізори з рідкокристалічними екранами LCD
LCD або РК — найпопулярніша екранна технологія. Активно розвивається і використовується в більшості сучасних моделей. Розрізняється за типом підсвічування:
- LED. Перевірені часом LCD-матриці з гарною передачею кольору. Принцип роботи такий: світло проходить через червоні, зелені та сині (RGB) точки, унаслідок чого на екрані формується кольорове зображення. Телевізор із такою світлодіодною матрицею можна придбати за вигідною ціною.
- Direct LED/ DLED. Більш досконала технологія. Завдяки прямому підсвічуванню досягається рівномірний рівень яскравості на всій площині TV. До недоліків можна віднести велику товщину панелі.
- QLED. Унікальна розробка, спочатку використовувалася тільки в телевізорах Самсунг. Випромінювання виходить від «квантових точок» — напівпровідників, розміром від 1 до 3 нанометрів. Завдяки цьому виходить насичене і яскраве зображення з вираженим чорним кольором.
- Neo QLED. Преміальне покоління QLED з удосконаленим процесором Neo Quantum. Взаємодія підсвічування з алгоритмами штучного інтелекту роблять картинку більш живою і деталізованою.
- NanoCell. Фірмова розробка LG на основі наночастинок, що випромінюють світіння. Схожа за своєю суттю на QLED від Samsung. Плюс телевізора з таким екраном — висока яскравість, контрастність і чіткість картинки навіть на яскравому світлі.
- QNED Mini LED. Матриці від LG, які поєднують технологію NanoCell з розширеним колірним діапазоном Quantum Dot. У результаті їхньої комбінації кольори виглядають чистими та реалістичними.
- MicroLED. Інноваційна матриця на основі найменших RGB-світлодіодів у світі. На 2024 рік випущено кілька моделей суперпреміум класу з діагоналлю від 99 дюймів.
OLED-телевізори
Унікальна матриця на основі органічних (самосвітних) світлодіодів. Вони не потребують додаткового підсвічування для забезпечення яскравості та широких кутів огляду. Вважається найбільш просунутою на ринку. Єдина матриця, яка забезпечує реальний чорний колір. Відрізняється швидким відгуком, високою контрастністю, насиченістю і низьким енергоспоживанням.
Телевізори з іншими матрицями
Менш поширені типи:
- IPS. Відрізняються природною передачею кольорів і стабільною яскравістю під будь-яким кутом. Але страждає контрастність і відображення темних тонів. Nano IPS — поліпшена версія телевізорів з IPS матрицею з використанням наночастинок для світлодіодного підсвічування. Зображення на екрані виходить більш насиченим.
- ADS. Схожа з IPS, але вирізняється кращою передачею кольору і вищою яскравістю картинки.
- VA матриця. Влаштована за принципом вертикального вирівнювання рідких кристалів із підключеними електродами, які розташовані між двома скельцями. Головний плюс технології — насичений чорний колір. Раніше ТВ панелі із цими матрицями активно купували геймери й кіномани. Усередині цієї категорії виділяють кілька різновидів. ASV — розробка компанії Sharp з розташуванням кристалів перпендикулярно світловому фільтру. MVA і AMVA — версії VA зі швидким відгуком і великим кутом огляду. SVA, SPVA, SMVA — розробки компанії Sony в галузі технології вертикального вирівнювання з 8-бітними пікселями.
- TFT або TN. Формування колірних точок відбувається за участю транзисторів. Видає непогану яскравість і час реакції, але ця відчутно поступається за іншими характеристиками. WVA — вдосконалений варіант технології TN з більш широкими кутами огляду й рівнем контрастності.
Роздільна здатність екрана
Роздільність (роздільна здатність) — кількість пікселів, що формують картинку на екрані. Записується двома числами. Перше вказує на кількість точок по ширині, друге — по висоті. Що більша роздільна здатність, то чіткіше й деталізованіше зображення.
В інтернет-магазині Цитрус ви можете купити телевізор в одній із таких роздільних здатностей:
- Ultra HD 8K (7680х4320 пікселів). Ультрависока роздільна здатність, забезпечує найвищу якість зображення. Використовується в преміальних лінійках на великих діагоналях: 65", 75 дюймів.
- 4K роздільна здатність (3840x2160, Ultra HD). Найпоширеніший формат на діагоналях від 42". Оптимальний вибір для перегляду фільмів, консольного геймінгу та інших мультимедіа-розваг. У цю групу входять TV більшої ширини з параметрами 4096x2160 або 3920х2160.
- Full HD (1920x1080). Оптимальна роздільна здатність для невеликих телевізорів 32 дюйми й менше.
- HD (1366x768). Формат використовується в бюджетних пристроях невеликої діагоналі: 24 і 32".
Порада: для точного відображення контенту під час першого ввімкнення рекомендується провести калібрування через «Налаштування».
Діагональ
Телевізори випускаються з екранами від 24 до 98 дюймів. Найбільш затребувані діагоналі: 32", 43", 50", 55", 65", 75 дюймів.
Щоби вибрати розмір пристрою, треба врахувати його роздільну здатність і місце, де його буде встановлено. Що вища деталізація, то ближче можна перебувати до екрана без навантаження на очі.
Рекомендована відстань до глядача розраховується за формулою. Діагональ екрана множиться на 2,54 (щоби перевести в сантиметри), а потім — на коефіцієнт для конкретної роздільної здатності: 1,2 — для 8K; 1,6 — для 4K; 2,3 — для FullHD. У результаті множення вийде мінімально комфортна відстань у сантиметрах.
Наприклад, дивитися телевізор 50 дюймів роздільною здатністю 4K можна на відстані від 2 метрів.
Частота розгортки
Параметр визначає, скільки разів за одну секунду змінюється зображення на екрані. Найчастіше трапляються такі значення:
- 50 або 60 Гц. Стандартна «герцовка» більшості моделей. Підходить для перегляду телепрограм і фільмів без динамічних сцен. Не навантажує очі.
- Телевізори 120 Герц (рідше — 100 Гц). Оптимальна частота оновлення для динамічних сцен у фільмах і спортивних подій.
- 144 Гц і вище. Ідеальна для консольних ігор, особливо в мережі.
Дизайн
На зовнішній вигляд сучасних телевізорів впливають:
- тип і форма підставки;
- матеріали, колір і товщина корпусу (у просунутих моделей від LG і Samsung — не більше 30 мм);
- товщина рамки навколо екрана.
Свого часу фурор спричинили телевізори з вигнутими екранами, але на практиці з'ясувалося, що плоскі аналоги видають зображення кращої якості.
Дизайнерський телевізор
Дизайнерські ТВ можна перемкнути в режим «картини». У вимкненому стані такий прилад демонструватиме вибране користувачем зображення: анімацію, фотографії, шедеври образотворчого мистецтва.
До цієї категорії також можна віднести пристрої з Ambilight TV від Philips. Адаптивне підсвічування вздовж периметра створює ореол світла на стіні. Виглядає ефектно й підсилює залученість.
Звук і динаміки
Під час вибору важливі два аспекти: кількість вбудованих динаміків і їхня потужність. Найчастіше використовуються два стереодинаміки з боків від екрана. Якщо в моделі один динамік, він зазвичай розташований знизу. Потужність варіюється в діапазоні від 5 до 40 Вт.
Стереосистема на 20 Вт забезпечує гідну якість звучання для перегляду ТВ шоу й потокового відео. Для ігор і домашніх кінотеатрів рекомендується купувати зовнішню акустичну станцію — саундбар. Це дасть змогу насолоджуватися великим діапазоном звукових ефектів. Для створення багатоканального звуку потрібен AV ресивер. Повноцінне занурення у відеоряд забезпечує підтримання технології об'ємного звуку Dolby Atmos.
Технології та функції сучасних телевізорів
- HDR (High Dynamic Range) — розширений динамічний діапазон кольорів дає змогу отримувати природну та насичену картинку.
- Масштабування до 4K. Функція буде корисною, якщо контент, який ви дивитеся, у форматі FullHD. Саме таку роздільну здатність надають здебільшого на стрімінгових сервісах. Технологія працює на базі штучного інтелекту: аналізує картинку й додає чіткість у кожен кадр.
- Функція поліпшення плавності. Наприклад, Motion Xcelerator у Samsung, Game Optimizer у LG або AI Sport Mode у телевізорах Hisense. Технологія визначає тип контенту й додає кадри в динамічні сцени, збільшуючи частоту оновлення екрана.
- Технології синхронізації частоти кадрів, наприклад, FreeSync від AMD або G-Sync від NVidia, допомагають поліпшити ігровий досвід.
- Вбудовані технології на основі ШІ. Можуть адаптувати яскравість, контрастність, глибину зображення, параметри аудіо залежно від навколишнього оточення і типу контенту. Покращують якість зображення. Допомагають персоналізувати рекомендації. Автоматично запускають спеціальні режими, наприклад, «Кіно», «Спорт», «Телешоу», «Нічний режим».
- Режим «Сон» дає змогу зменшити енергоспоживання.
Порти й типи підключення
Для того, щоби під'єднати телевізор до зовнішніх пристроїв, використовуються бездротові та дротові інтерфейси:
- Wi-Fi. Модуль, що забезпечує бездротову передачу даних мережі.
- Bluetooth. Ще один популярний бездротовий стандарт, що використовується для інтеграції з іншими девайсами (смартфонами, навушниками).
- USB. Універсальний роз'єм, сумісний із широким спектром пристроїв.
- HDMI порт. Використовується для приймання сигналу відео з інших пристроїв.
- LAN. Роз'єм для високошвидкісного кабельного інтернету.
- SCART. Гніздо особливої форми для під'єднання різних відео/аудіо девайсів.
- S/PDIF. Спеціальний мультимедійний інтерфейс спочатку розроблений для апаратури Sony і Philips.
- PCMCIA (CI+). Стандарт, що дає змогу використовувати картки пам'яті для ноутбуків.
ТВ тюнер
ТВ-тюнер — телеприймач, що забезпечує користувачам доступ до різних телеканалів. Це можуть бути програми кабельного телебачення, а також канали, що транслюються через супутник. У першому випадку знадобиться пристрій стандарту DVB-C, у другому — DVB-S. Стандарт DVB-T і його поліпшені версії DVB-T2 і DVB-T3 використовується для трансляції ефірного телебачення.
ОС та їхні характеристики
Smart TV працюють під управлінням різних операційних систем. Виглядають вони як урізаний аналог ОС для смартфонів або ПК. Користувачі можуть використовувати додатки, месенджери та соцмережі, переглядати сайти і виконувати пошук інформації в мережі. Для стабільної роботи й нових функцій треба періодично оновлювати прошивку.
- Android TV. Операційка для телевізорів від Google. Її відрізняє швидка синхронізація з іншими пристроями на базі Андроїда, звичний магазин додатків, зручний голосовий помічник.
- Tizen OS. Операційна система від Samsung на основі Linux. Її сильні сторони: інтуїтивний інтерфейс, можливість інтеграції в систему «розумний дім» і широкий вибір додатків для дозвілля.
- WebOS. Операційка в пристроях LG. Поміж головних плюсів виділяють зручність під час скачування додатків і стабільність роботи.
- SAPHI TV. ОС у телевізорах Philips зі швидким доступом до улюблених додатків і сервісів потокового відео. У новіших моделях замінена на Titan OS із сучасним інтерфейсом.
Недорого можна купити телевізор без ОС. Але, щоб отримати доступ до можливостей смарт ТВ, знадобиться спеціальна приставка.
Популярні програми на телевізор
Серед популярних програм для Smart TV:
- YouTube. Додатки для пошуку та перегляду контенту з однойменного відеохостингу.
- Apple TV дає змогу користуватися «яблучними» сервісами, використовуючи фірмовий протокол AirPlay.
- Miracast Wi-Fi Display. Застосунок для відображення контенту з пристроїв під управлінням Android на екрані телевізора через однойменний бездротовий стандарт (екранне дублювання).
- Zoom. Популярний сервіс для конференцій із відео- та аудіозв'язку.
Користувачам Смарт ТБ доступні такі стримінгові платформи:
- українські онлайн-кінотеатри Megogo, Sweet.TV, Київстар ТБ, Takflix;
- міжнародні потокові сервіси з ексклюзивними фільмами та серіалами — Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO;
- популярні майданчики з музикою і подкастами — YouTube Music, Spotify.
Залежно від ОС у магазині додатків можуть бути сотні ігор, адаптованих під ТВ формат.
Можливості синхронізації
Сучасні телевізори мають широкі можливості синхронізації пристроїв.
- Для підключення до ноутбука або домашнього ПК використовується роз'єм і кабель HDMI.
- Для смартфонів різних брендів розроблено супутні додатки.
- У випадку з консолями PS5 і XBOX, кабель вставляється у вихідний (OUT) порт HDMI на їхньому корпусі та у вхідний (IN) на «телевізорі». Після сполучення пристроїв може знадобитися додаткове налаштування параметрів.
- Щоби використовувати функції розумного будинку, потрібно увімкнути з'єднання Wi-Fi, а потім встановити відповідний застосунок. У різних ОС він називається «Дім» або «Розумний дім».
- Технологія DLNA дає можливість об'єднати кілька пристроїв у локальну мережу для швидкого обміну контентом різних форматів.
Типи управління
Роботою телевізорів можна керувати кількома способами:
- Панель керування на корпусі телевізійної панелі з фізичними кнопками.
- Пульт ДК. Спеціальний прилад для дистанційного перемикання каналів і режимів, а також зміни налаштувань.
- Керування з телефону. Потрібно встановити відповідний додаток. Із його допомогою можна легко змінювати налаштування, запускати таймер увімкнення і вимкнення, дивитися розклад програм.
- Голосове управління. Переходити в потрібні розділи меню і регулювати параметри можна з допомогою команд голосом.
- Клавіатура й миша можуть стати додатковим зручним способом взаємодії.
Виробники
У магазині Цитрус ви можете вибрати телевізор таких брендів:
- Samsung. Один із флагманів сегмента. Використовує фірмові технології Motion Xcelerator Turbo (поліпшення плавності), Local Dimming (затемнення певних ділянок), підсвічування Direct Full Array.
- Телевізор Philips. Відрізняється привабливим дизайном, високою якістю картинки і звуку, підсвічуванням Ambilight, підтриманням просунутих функцій.
- Kivi. У каталозі виробника є моделі з діагоналлю від 24 до 70 дюймів, що працюють на базі ОС Андроїд.
- TCL. Здебільшого моделі китайського бренду мають частоту розгортки 120 Гц і оснащені потужними процесорами. Забезпечують достатню продуктивність для консольного геймінгу.
- Gazer. Британський бренд дає змогу купити телевізор із просунутим функціоналом за низькою ціною.
- Телевізор Hisense. Оптимальний вибір для любителів спортивних трансляцій. У нього відмінна передача кольору, насичені темні тони, гучне й чітке звучання. Реалізована підтримка популярного формату HEVC, мінімальний термін служби — 5 років.
- Ergo. В асортименті британської компанії представлені телевізори з діагоналлю від 32 до 65 дюймів і надійними LCD матрицями. Відрізняються широкими кутами огляду, високим рівнем деталізації.
- Xiaomi. Техногігант із КНР пропонує багатий вибір моделей із різними розмірами й дизайном.
Способи використання
Ігровий телевізор
Ключові характеристики для ігрової моделі: частота оновлення не менше 144 Гц, час відгуку матриці до 2 мс, а також потужність вбудованого процесора.
Телевізори для роботи
Сучасний ТВ може виконувати частину функцій ПК. Його можна використовувати для роботи з документами, вебсайтами, управління проєктами. Під час вибору важлива зручність інтерфейсу, наявність необхідних додатків, можливість під'єднання клавіатури та гарнітури.
Як монітор
Використовувати TV панель як монітор можна через HDMI підключення. Ноутбуки можуть сполучатися з телевізорами через бездротові інтерфейси.
Як мультимедійний центр
Певні моделі можуть стати повноцінними мультимедіа-центрами. Для цього важливі дві умови:
- підтримання передових технологій обробки зображення: HDR, Dolby Vision, локальне затемнення, поліпшення плавності, адаптивна яскравість;
- оснащення потужними динаміками та технологією від Dolby Atmos для об'ємного відтворення звуку.
Цінові категорії
В асортименті є телевізори для різного бюджету. Можна виділити кілька базових категорій:
- Бюджетні. Переважно це пристрої з маленьким екраном і роздільною здатністю FullHD. Поставляються з матрицями Direct LED.
- Середньобюджетні. До них належать прилади з роздільною здатністю 4K, розміром діагоналі від 43 дюймів і частотою оновлення — 60–100 Гц. Матриці можуть бути як преміальними, так і стандартними.
- Вище середнього. У цю категорію входять телевізори з роздільною здатністю UHD 4K з преміальними матрицями OLED, QLED або NanoLED. Включають багато просунутих функцій. Оснащуються потужними процесорами для обробки зображення і звуку. Популярні діагоналі від 50 до 65 дюймів.
- Преміум клас. Домашні кінотеатри розміром 65" і більше. Оснащені преміальними матрицями, потужними стереодинаміками, передовими функціями. Процесори таких TV здатні обробляти великі масиви даних із допомогою алгоритмів ШІ. Роздільна здатність Ultra HD 8K і частота розгортки 144 Гц забезпечує повне занурення в геймінг і перегляд контенту.
Який телевізор купувати в різні кімнати
Якщо основний критерій вибору телевізора — приміщення для розміщення, рекомендації такі:
- Для спальні. Оптимальний вибір — діагональ у діапазоні 43–55 дюймів. Важливе якісне LED-підсвічування та адаптивна яскравість для комфортного перегляду в темряві.
- У вітальню або в зал. Якщо площа приміщення понад 30 м2, можна купити ТВ панель із діагоналлю 65–75 дюймів. В інших випадках вистачить пристрою в межах 48–55 дюймів. Дизайнерські моделі не тільки забезпечать необхідні функції мультимедіа, а й ефектно прикрасять інтер'єр.
- Якщо обираєте телевізор на кухню площею понад 18 м2, найкращим рішенням буде прилад із діагоналлю 32–43 дюйми. Якщо ж кухня менша, можна придбати недорогий 24-дюймовий «телевізор».
- Для дитячої підійде варіант на 32–43 дюйми. Перевагою буде функція дитячого контролю зі встановленням пароля на певні категорії каналів і відеоконтенту.
Правила розміщення
Щоби вирішити, на якій висоті вішати телевізор, подумайте, в якому положенні ви будете його дивитися. Якщо сидячи, то оптимальним значенням буде 1,3 м від підлоги до центру екрана. Моделі з великими екранами можна розташовувати на 30–40 сантиметрів нижче. Якщо лежачи, то краще підняти пристрій ще на 20–30 см і монтувати під кутом 30–35 градусів.
Серед місць встановлення виділяють три основні варіанти:
- Тумба. Найпростіший варіант у монтажі. В певних моделях є підставки з можливістю підйому/опускання екрана.
- Монтаж на стіну. Для того, щоби повісити телевізор на стіну, потрібен кронштейн. Його розмір (VESA) вказується в характеристиках моделі.
- У ніші меблів або стіни. Це дасть змогу гармонійно інтегрувати прилад в інтер'єр приміщення.
Не рекомендується встановлювати телевізор:
- На холодильник. Вони випромінюють тепло, і це може призвести до перегріву телевізійної панелі. Також це створює додаткове навантаження і негативно впливає на роботу самої холодильної установки.
- Поруч із плитою і зоною готування. Крім перегріву, є ризик потрапляння на екран і поверхню корпусу іскор і жиру.
- Недалеко від раковини. Будь-яка електронна техніка виходить із ладу через короткі замикання внаслідок потрапляння води.
- Під прямими сонячними променями. Негативним наслідком у цьому разі буде вигоряння певних ділянок екрана.
- Поруч з опалювальними приладами.
Правила експлуатації
Після того, як ви купили телевізор, ознайомтеся з інструкцією з експлуатації техніки. Це позбавить вас від витрат часу на інтуїтивне вивчення функціональності пристрою.
Під час першого ввімкнення бажано перевірити прилад на биті пікселі. Для цього потрібно запустити відео за запитом «dead pixel test» з Youtube і стежити за тим, щоби кольори відображалися на всій площині екрану. Допустима кількість битих пікселів на мільйон пікселів — не більше 5.
Щоби зменшити навантаження на телевізор, його потрібно вимикати після безперервної роботи впродовж 10–12 годин. Якщо програми в Смарт ТВ працюють повільніше, спробуйте перезавантажити пристрій.
Найкращий засіб догляду за корпусом і екраном: суха серветка з м'якої тканини.
Де купити телевізор вигідно й безпечно
Купити телевізор з офіційною гарантією в Україні можна в онлайн-супермаркеті Цитрус. Інші наші переваги:
- Кешбек у рамках програми лояльності — від 1 до 4 % з кожної покупки.
- Купівля в розстрочку або в кредит — вигідні умови від банків-партнерів.
- Обмін б/в пристроїв на знижки до 90% для купівлі нових TV.
- Актуальна вартість телевізора, технічні характеристики та реальні відгуки користувачів — у зручному каталозі на сайті.
Продаж техніки здійснюється офлайн і онлайн. Забрати товар самовивозом можна в Києві та інших містах. В усій Україні доступна адресна доставка Новою Поштою.
Популярні питання
Як повісити телевізор на стіну?
Переконайтеся, що ваш кронштейн відповідає вазі та розмірам VESA на телевізорі. Останнє вказує на відстань між точками кріплення кронштейна до телевізора. Просвердліть отвори в стіні, вставте в них дюбелі і з допомогою шурупів прикрутіть кронштейн до стіни. Закріпіть телевізор на кронштейн, перевірте міцність конструкції.
На якій висоті вішати телевізор?
120–150 см — середня висота від центру екрана до підлоги, якщо ви встановлюєте телевізор на кухні або у вітальні. Центр екрана має бути на рівні очей глядачів.
На якій висоті вішати телевізор у спальні?
У спальні можна повісити телевізор на висоті 140–180 см (від підлоги до центру екрана) і під кутом 30–35 градусів. У такому положенні буде зручніше дивитися ТБ, лежачи на ліжку.
Як під'єднати телевізор до інтернету?
У меню налаштувань переходимо в розділ «Підключення до мережі» (або аналогічний). Вибираємо дротове або бездротове підключення. Якщо використовується з'єднання Wi-Fi, вибираємо назву вашої мережі і вводимо ключ. Під час використання дротового підключення потрібно вставити дріт у LAN-роз'єм. Якщо необхідно ввести параметри мережі, дізнатися їх можна в провайдера.
Як дізнатися діагональ телевізора?
Треба виміряти відстань від верхнього лівого до нижнього правого кута екрана. Якщо на рулетці немає роздільників у дюймах, то отриману відстань у сантиметрах треба розділити на 2.54.
Телевізор Kivi 50" UHD (50U760QB)
18 499₴
Анонімний користувач
Досвід використання:Відмінний телевізор, купив собі на день народження, задоволений роботою, в налаштуванні трохи заскладний, бо парметрів багато.
Плюси:Робота ОС Анроїд, швидка, зображення та звук круті!
Мінуси:Не виявив